Årsbedste 2019
Årsbedste 2019

ÅRSBEDSTE 2019

Ajourført 27.10.19.

KVINDER:

5 KM:

Klubrekord: Mette Bang – 18.33

1987.

Anne-Mette Grevsen

19.39

Kropp (D)

15.05.19  PR

Monica Hesse

21.42

DHL Aabenraa

21.08.19

Mette S. Jacobsen

26.06

DHL Aabenraa

21.08.19

Pia Pedersen

29.16

DHL Aabenraa

21.08.19

Randi List-Jensen

29.25

DHL Aabenraa

21.08.19  PR

Anette Andersen

29.36

Fredericia (I Form)

12.06.19

Hanne Bøjskov

29.44

Broager-Gendarmløbet

08.09.19

Helle Ginnerskov

31.34

Haderslev (Femina)

22.05.19

Lene Petersen

31.53

Fredericia (I Form)

12.06.19

Lina Grevsen

32.17  11 år

Handewitt

01.09.19  PR

Maiken Thomsen

32.47

Handewitt

01.09.19

Mette Perlewitz

32.54

Juelsminde Run

31.08.19

Rebecca Ginnerskov

35.06  10 år

Bov Cannonball

23.03.19

Elisabeth Skibsted

36.44

Haderslev (Femina)

22.05.19

10 KM:

Klubrekord: Mette Bang – 38.03

1988.

Anne-Mette Grevsen

41.27

Schleswig

12.05.19  PR

Monica Hesse

44.44

Rødekro

16.08.19  PR

Andrea Bethge

51.28

Grömitz Sun-Run

19.05.19  PR

Birte Debel Thomsen

51.33

Drelsdorf

06.01.19  PR

Mette S. Jacobsen

54.47

Haderslev (Femina)

22.05.19

Kirsten Boyer

55.06

Schleswig

12.05.19

Pia Pedersen

58.50

HCA Odense

29.09.19

Pia N. Jørgensen

1.00.09

Aabenraa

22.06.19

Anette Andersen

1.01.09

Royal Run

 Århus

10.06.19

Randi List-Jensen

1.01.10

Broløbet Gl. Lillebælt

05.10.19  PR

Hanne Bøjskov

1.01.13

Haderslev (Femina)

22.05.19

Mimmi Ludvigsen

1.02.58

Bov Cannonball

23.03.19

Stine Møller

1.03.33

Bov Cannonball

23.03.19

Lene Petersen

1.05.58

Middelfart

30.03.19  PR

Tina Thomsen

1.06.00

Bov Cannonball

23.03.19

Helle Ginnerskov

1.09.07

HCA Odense

29.09.19

Birgit Holdersen

1.09.32

Aabenraa

22.06.19

Maiken Thomsen

1.10.44

HCA Odense

29.09.19

Despina Christensen

1.15.00

Bov Cannonball

23.03.19

Marie Louise Jacobsen

1.18.44

Aabenraa

22.06.19

15 KM:

Klubrekord: Anne-Mette Grevsen – 1.07.32 – 20.01.19 i Drelsdorf.

Anne-Mette Grevsen

1.07.32

Drelsdorf

20.01.19  PR og KR

Birte Debel Thomsen

1.19.13

Drelsdorf

20.01.19  PR

Inga Becke

1.23.00

Drelsdorf

20.01.19

Pia Pedersen

1.29.14

Drelsdorf

20.01.19

HALVMARATHON:

Klubrekord: Anne-Mette Grevsen – 1.33.17 – 16.06.19 Århus City Half.

Anne-Mette Grevsen

1.33.17

Århus City Half

16.06.19  PR og KR

Monica Hesse

1.36.56

HCA Odense

29.09.19  PR

Lene Falk Nielsen

1.46.02

Kolstrup Gods

08.05.19

Helle Højland

1.46.15

Bov Cannonball

23.03.19

Birte Debel Thomsen

1.53.17

Drelsdorf

03.02.19  PR

Mette S. Jacobsen

1.56.18

Bukarest

13.10.19  PR

Inga Becke

1.58.46

Flensborg

23.06.19

Mona Hansen

2.01.45

Aabenraa

22.06.19  PR

Andrea Bethge

2.03.39

Handewitt

01.09.19

Kirsten Boyer

2.04.34

Handewitt

01.09.19

Pia Pedersen

2.13.00

Amsterdam

20.10.19

Anette Andersen

2.15.20

Hamborg

28.04.19

Lis Højer

2.17.22

Vejle Ådal

27.10.19

Mimmi Ludvigsen

2.21.30

Vejle Ådal

27.10.19

Stine Møller

2.24.11

Berlin

07.04.19

Lene Petersen

2.25.51

Berlin

07.04.19

Maiken Thomsen

2.29.36

Berlin

07.04.19  PR

Mia Paridaen

2.39.57

Berlin

07.04.19  PR

Mette Perlewitz

2.45.46

Berlin

07.04.19  PR

Elisabeth Skibsted

2.47.33

Stralsund/Rügen

19.10.19

Heidi Hald

2.50.23

Berlin

07.04.19  PR

 

MARATHON:

Klubrekord: Lili Hjelm Nielsen – 3.12.44

Berlin 1985.

Lene Falk Nielsen

4.08.46

HCA Odense

29.09.19  1. marathon

DM TRAIL 21 KM:

Anne-Mette Grevsen

2.14.01

Kolding

17.08.19  3. plads

Monica Hesse

2.44.29

Kolding

17.08.19

10 miles (16

04 km):

Anne-Mette Grevsen

1.08.54

Birklauf

 Gelting

24.08.19  2. plads

Monica Hesse

1.17.44

Birklauf

 Gelting

24.08.19

Kirsten Boyer

1.37.07

Birklauf

 Gelting

24.08.19

MÆND:

5 KM:

Klubrekord: Steffan Juhl – 15.49

1999.

Daniel Rühmann

17.48

DHL Aabenraa

21.08.19

Nicolai Sønnichsen

19.08

DHL Aabenraa

21.08.19

Uffe Madsen

20.41

Kropp (D)

15.05.19

Andreas Rönnau

21.31

Joldelund

17.03.19

Jan Perlewitz

25.08

DHL Aabenraa

21.08.19

Marcus Gosch

25.31  11 år

Handewitt

01.09.19  PR

William Ginnerskov

27.00  13 år

Bov Cannonball

23.03.19

Jerker Bruun

28.08

DHL Aabenraa

21.08.19

Asbjørn Ægidius

28.43

Bov Cannonball

23.03.19

Espen Perlewitz

31.03  14 år

Juelsminde Run

31.08.19

10 KM:

Klubrekord: Lars Juhl – 33.22

1993.

Daniel Rühmann

35.51

Nibül

05.05.19  PR

Nicolai Sønnichsen

38.06

Nibül

05.05.19  PR

Uffe Madsen

42.45

Nibül

05.05.19

Andreas Rönnau

43.54

Drelsdorf

06.01.19

Kim Pedersen

44.57

Middelfart

30.03.19

Aksel Skibsted

47.05

Drelsdorf

06.01.19

Erik Pedersen

48.01

Bov Cannonball

23.03.19

Morten Allerelli

49.18

Handewitt

01.09.19

Michael Ljungberg

52.16

Handewitt

01.09.19

Laurids Pedersen

53.19

Vesterskov

 Haderslev

30.05.19

Allan Hemmingsen

53.21

Nibül

05.05.19  PR

Sven Ritter

53.54

Drelsdorf

06.01.19

Morten Nielsen

54.21

HCA Odense

29.09.19

Jan Perlewitz

55.00

Juelsminde Run

31.08.19

Kaj Christensen

56.14

Handewitt

01.09.19

Jerker Bruun

1.01.09

Aabenraa

22.06.19  PR

Rene Gosch

1.01.38

Handewitt

01.09.19

15 KM:

Klubrekord: Daniel Rühmann – 55.30 – 20.01.19 i Drelsdorf.

Daniel Rühmann

55.30

Drelsdorf

20.01.19  PR og KR

Kim Pedersen

1.07.38

Drelsdorf

20.01.19  PR

Andreas Rönnau

1.07.54

Drelsdorf

20.01.19

Aksel Skibsted

1.11.31

Drelsdorf

20.01.19

Sven Ritter

1.22.00

Drelsdorf

20.01.19

HALVMARATHON:

Klubrekord: Lars Juhl – 1.16.24

1993.

Daniel Rühmann

1.20.03

Glücksburg

04.08.19  PR

Nicolai Sønnichsen

1.27.21

Bov Cannonball

23.03.19  PR

Ulrik Jepsen

1.35.46

Vejle Ådal

27.10.19  PR

Kim Pedersen

1.39.03

Drelsdorf

03.02.19

Andreas Rönnau

1.39.14

Tressee (D) – 400 m

17.02.19

Bo Thomsen

1.39.18

Handewitt

01.09.19

Morten Allerelli

1.42.54

Lillebælt

04.05.19

Aksel Skibsted

1.45.35

Drelsdorf

03.02.19

Michael Hald

1.52.26

Handewitt

01.09.19  PR

Per Johannsen

1.54.20

Bov Cannonball

23.03.19

Sven Ritter

1.57.00

Tressee (D) – 400 m

17.02.19

Laurids Pedersen

1.58.29

HCA Odense

29.0.19

Peter Wasmer

2.05.55

Handewitt

01.09.19  1. halvmarathon

Rüdiger Möller

2.06.12

Flensborg

23.06.19

Jørgen Bundes

2.06.56

Handewitt

01.09.19  PR

Dan Andresen

2.07.42

Lillebælt

04.05.19

Jan Perlewitz

2.12.33

Berlin

07.04.19  PR

Allan Hemmingsen

2.20.40

Flensborg

23.06.19  PR

Rene Gosch

2.24.11

Berlin

07.04.19

MARATHON:

Klubrekord:  David Dicker – 2.47.57

Berlin 1997.

Nicolai Sønnichsen

3.34.38

Glücksburg

04.08.19

Morten Allerelli

3.45.10

Flensborg

23.06.19

Ulrik Jepsen

3.47.44

HCA Odense

29.09.19  PR

Bo Thomsen

3.49.28

Hamborg

28.04.19

Kim Pedersen

3.55.10

Hamborg

28.04.19

Aksel Skibsted

4.07.51

HCA Odense

29.09.19

Per Johannsen

4.26.50

København

19.05.19

Allan Hemmingsen

5.12.10

Hamborg

28.04.19  1. marathon

DM TRAIL 21 KM:

Andreas Rönnau 

2.48.02

Kolding

17.08.19

10 MILES (16

04 KM):

Daniel Rühmann

59.40

Birklauf

 Gelting

24.08.19  2. plads

Nicolai Sønnichsen

1.07.18

Birklauf

 Gelting

24.08.19

Morten Allerelli

1.17.44

Birklauf

 Gelting

24.08.19

Andreas Rönnau

1.27.55

Birklauf

 Gelting

24.08.19

Rüdiger Möller

1.33.12

Birklauf

 Gelting

24.08.19

Allan Hemmingsen

1.37.05

Birklauf

 Gelting

24.08.19

ULTRALØBET GENDARMSTIEN (58 KM):

Klubrekord: Uffe Madsen – 5.42.37 – 11.06.16.

Bo Thomsen

6.22.50

Kruså/Sønderborg

15.06.19

Ulrik Jepsen

6.39.57

Kruså/Sønderborg

15.06.19

Michael Hald

7.35.59

Kruså/Sønderborg

15.06.19

HALV IRONMANN:

Sven Ritter

5.27.58

Glücksburg

04.08.19

Svømning 40.12

Cykling 2.40.53

Løb 2.00.20.

100 KM:

Klubrekord: Oskar Eliasen – 9 timer 33 minutter – Neu Wittenbeck v/ Kiel oktober 1994.