Årsbedste 2016

ÅRSBEDSTE 2016

 
 

KVINDER:          
           
5KM:          
Helle Højland 22.29  DHL, Aabenraa  24-08-16     
Vicky Nielsen 24.00  Sønderborg  01-05-16     
Emma Christensen 25.48  Sønderborg  01-05-16  PR  
Lene Falk Nielsen 26.09  Aarø  24-09-16     
Lena Boysen 26.33  DHL, Aabenraa  24-08-16     
Betina Jessen 26.37  DHL, Aabenraa  24-08-16     
Randi List-Jensen 30.42  Sønderborg (Iform)  09-10-16     
Marie Andresen 31.49  Aabenraa  18-06-16     
Ulla Toft 32.34  Sønderborg (Iform)  09-10-16     
Jytte Clausen 33.05  Sønderborg  01-05-16     
Ina Kramer 33.22  Sønderborg (Iform)  09-10-16     
Karoline Andresen (12 år) 45.19  Aabenraa  18-06-16     
           
10KM:          
Anne-Mette Grevsen 44.49  Rødekro  13-09-16  Guld til SM   
Helle Højland 46.04  Haderslev  25-05-16     
Lene Falk Nielsen 47.07  Bolderslev 24-06-16  PR - 1. Plads
Birte Debel Thomsen 53.10  Kliplev  08-06-16  PR  
Andrea Berthge 53.31  Kliplev  08-06-16     
Vicky Nielsen 53.59 Rødekro  13-09-16  Guld til SM og PR   
Christina Christensen 55.15  Sønderborg (Iform) 09-10-16  PR   
Bettina Jessen 55.51 Kliplev 08-06-16  PR  
Lena Boysen 58.30  Tønder  19-11-16     
Hanne Bøjskov 58.34  Sønderborg  01-05-16     
Pia Jørgensen 59.50  Aabenraa  18-06-16     
Mimi Ludvigsen 59.54  Kliplev  08-06-16     
Pia Pedersen 1.00.09  Haderslev 05-05-16  PR   
Emma Christensen 1.03.13 Rødekro  13-09-16  Guld til SM   
Ellen Carstensen 1.04.04  Tønder  03-09-16     
Elisabeth Skibsted 1.07.27  Kliplev  08-06-16     
           
15KM:          
Vicky Nielsen 1.22.00  Kvindeløb, Odense  19-06-16     
Birte Debel Thomsen 1.23.10  Drelsdorf  24-01-16     
Andrea Bethge 1.24.24  Drelsdorf  24-01-16     
           
HALVMARATHON:          
Anne-Mette Grevsen 1.44.47  Lillebælt  07-05-16     
Lene Falk Nielsen 1.47.38  Kliplev  22-10-16  PR   
Inga Becke 1.51.05 Handewitt  04-09-16     
Vicky Nielsen 1.56.18  Odense  02-10-16  PR   
Birte Debel Thomsen 1.58.53  Odense  02-10-16  PR   
Betina Jessen 1.59.02  Århus  19-06-16  PR   
Andrea Bethge 2.01.10  Århus  19-06-16  PR   
Helle Højland 2.06.02  Århus  19-06-16     
Pia Pedersen 2.14.46  Odense  02-10-16  PR   
Mimi Ludvigsen 2.15.49  Kliplev 22-10-16     
Ellen Carstensen 2.35.08  Lillebælt  07-05-16     
         
MARATHON:           
Klubrekord: LILLY HJELM NIELSEN - 3.11-? - Berlin - 199?
 
Lue Tornbo Baastrup 3.48.23 Boston 18-04-16    
Inga Becke 3.56.36 København  22-05-16     
Anne-Mette Grevsen 4.00.55  København  22-05-16     
Elisabeth Skibsted 5.34.35  Rødekro, Cannon 8  07-02-16     
           
MÆND:          
           
5KM:          
Morten Allerelli 20.36  DHL, Aabenraa  24-08-16     
Kristian W. Asmussen 22.32  DHL, Aabenraa  24-08-16  PR  
Bo Thomsen 23.30 Aarø  24-09-16     
Espen Nissen (10 år) 30.23  Aabenraa  18-06-16     
Torben Nissen 30.23 Aabenraa  18-06-16     
Morten Nielsen 32.11  Aarø  24-09-16     
           
10KM:          
Morten Allerelli 41.49  Rødekro  13-09-16  Bronze til SM   
Erik Pedersen 41.?  Drelsdorf  10-01-16     
Andreas Rönnau 41.59 Schwesing  23-11-16     
Bo Thomsen 44.53 Rødekro 13-09-16    
Aksel Skibsted 45.27 Sønderborg (Iform)  09-10-16     
Kristian W. Asmussen 46.27  Kliplev  08-06-16  PR   
Nicko Nørgaard (12 år) 49.48  Tønder  19-11-16     
Sven Ritter 49.48  Drelsdorf 10-01-16     
Rüdiger Möller 52.06  Drelsdorf 10-01-16    
Laurids Pedersen 52.32 Haderslev  05-05-16     
Kaj Christensen 52.43  Kliplev  08-06-16     
Morten Nielsen 1.03.40  Sønderborg  01-05-16     
Asbjørn Ægidius 1.09.45  Kliplev  08-06-16     
           
15KM:          
Uffe Madsen 1.02.51  Drelsdorf  24-01-16     
Bo Thomsen 1.10.01  Drelsdorf  24-01-16     
Sven Ritter 1.15.09  Drelsdorf  24-01-16     
Rüdiger Möller 1.21.07  Drelsdorf  24-01-16     
           
HALVMARATHON:          
Morten Allerelli 1.31.36  Paris  06-03-16  PR   
Steffen Thomsen 1.36.49  Aabenraa  18-06-16     
Bo Thomsen 1.37.25  Odense  02-10-16  PR   
Andreas Rönnau 1.38.43 Sörup (BDR)  02-07-16     
Aksel Skibsted 1.44.10  Lillebælt 07-05-16     
Erik Pedersen 1.46.42  Århus  19-06-16     
Kim Pedersen 1.47.59  Kliplev  22-10-16     
Jan Christensen 1.48.47  Århus  19-06-16  PR   
Kristian W. Asmussen 1.49.05  Aabenraa  18-06-16     
Bent Wagner 1.51.10  Kliplev  22-10-16     
Kaj Christensen 1.55.32  Århus  19-06-16     
Lars Sandholt 1.55.44 Rødekro  31-12-16     
Sven Ritter 1.57.11  Drelsdorf  07-02-16     
Rüdiger Möller 1.58.16  Kliplev  22-10-16     
Laurids Pedersen 1.58.32  Odense  02-10-16     
Morten Nielsen 2.19.40  Kliplev  22-10-16     
           
MARATHON:          
Klubrekord: DAVID DICKER - 2.47.57 - BERLIN MARATHON 1997.
 
>td >2.56.21 Boston 18-04-16    
Morten Allerelli 3.20.31  Odense  02-10-16  PR   
Andreas Rönnau 3.41.39  Husum  05-03-16     
Steffen Thomsen 3.44.50  København  22-05-16  PR   
Aksel Skibsted 4.08.16 Rødekro, Cannon 10  02-04-16     
Uffe Madsen 4.51.17  L.D.L. Grønland 20-08-16     
           
50 MILES:          
>td >8.38.20  New York  30-04-16     
    Endurance Challenge      
           
100 MILES: (Reelt 108 miles – 96 miles bjergstier og 12 miles bjergveje).  
>td >27.26.04  "Cruel Jewel"  13-05-16     
   Atlanta, Georgia      
87 gennemførte. Thure blev nr. 5 ca. halvanden time efter vinderen. Nr. 87 var ca. 20 timer efter Thure. Se evt. www.dumassevents.com.  
           
HALV IRONMAN:          
Sven Ritter 5.54.03  Helsingør  19-06-16     
  Svømning 40.08       
  Cykling 2.52.02       
  Løb 2.07.30       
           
IRONMAN:          
Christian Thatje 9.39.12 Syd Afrika  10-04-16 Kvalificeret til Hawaii
  Svømning: 57.05       
  Cykling: 5.05.35       
  Løb: 3.30.46       
           
ULTRALØBET GENDARMSTIEN (58KM):      
Uffe Madsen 5.42.37  Kruså / Sønderborg  11-06-16     
Morten Allerelli 6.19.19  Kruså / Sønderborg  11-06-16     
Andreas Rönnau 7.07.26  Kruså / Sønderborg  11-06-16